بلیط چارتر

بلیط چارتر

 

بلیط چارتر چیست؟

چارتر (charter) به صورت عام به معنی دربست کردن است و عبارت چارتر کردن فقط برای هواپیما و پرواز کاربرد ندارد، بلکه برای هتل یا دیگر  وسایل نقلیه‌ مسافرتی همچون اتوبوس، قطار و حتی کشتی نیز به‌کار می‌رود. هر زمان یک نفر یا یک شرکت، تمام یا بخشی از صندلی‌های یک هواپیما یا یک مسیر پروازی را سالیانه یا برای مدتی خاص اجاره کند، می‌گویند آن پرواز را چارتر کرده است.

فرض کنید یک سازمان بسیار بزرگ دارید که حدود ۵۰ نفر از کارکنان شما باید در طول هفته چندبار، مثلا روز های زوج  به مقاصد معینی سفر کنند، در این شرایط برایتان باصرفه‌تر خواهد بود که پرواز را در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از یک شرکت هواپیمایی برای کارکنان‌تان چارتر کنید. به زبان ساده‌تر، چارتر کردن شبیه خریدکردن عمده نسبت به خریدهای خرد است: در خرید عمده شما مبلغ کمتری نسبت به خرید خرد همان کالا می‌‌پردازید، چارتر کردن پرواز هم باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شرکت‌ها می‌شود.

مزیت بزرگ بلیط‌ چارتر در متغیر بودن بهای بلیط است، یعنی اگر کمی حوصله کنید و بگردید، می‌توانید بهترین گزینه‌ی ممکن را از لحاظ قیمت بلیط پیدا کنید. بیشتر وقت‌ها آژانس‌های مسافرتی تلاش می‌کنند تا صندلی‌های چارترشده‌ی خود را با سود کم و روش‌های مختلف تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی به مشتری بفروشند. در واقع این شرکت‌ها مجبورند برای به‌دست آوردن هزینه‌های چارترشان، به هر ترتيب که شده بليط‌هایشان را بفروشند، به همين دلیل گاهی می‌توانيد در فصل‌های کم‌سفر، بلیط‌هایی با قیمت‌ بسیار مناسب پیدا کنید.